Ferhat ile Şirin

Ferhat ile ŞirinUzun yıllar önce büyük bir ülkede Ferhat adında bir genç varmış, persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaşmış. Sultan Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin için özel yaptırdığı sarayın süslemelerini yaparken görür ve Şirin’e aşık olur. Günler, saatler, dakikalar ve saniyeler geçmez olur o günden sonra, Ferhat dayanamayıp Şirin’i Sultan’dan istemeye karar verir.

Sultan’a haber salarak Şirin’i ister. Sultan kız kardeşini vermek istemez ve Ferhat’ı vazgeçirmek için bir şeyler düşünür. Bir gün yanına çağırır ve Elma Dağı’nı delip saraya su getirmesini şart koşar.

Ferhat, sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar. Mehmene Banu, dağı delip suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat’ın yanına yaşlı dadısını göndererek, Şirin’in öldüğü haberini ulaştırır. Ferhat, bu acı haber üzerine, elinde tuttuğu külüngü havaya atar, düşen külünk Ferhat’ın başına isabet eder ver Ferhat orada ölür. Ferhat’ın acı haberini alan Şirin korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelir.

Ferhat’ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamaz ve kayalıklardan aşağı yuvarlanarak, orada can verir. Her iki sevgiliyi, can verdikleri kayalıklarda yan yana gömerler.

Ferhat ile Şirin

“Ferhat ile Şirin” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir