Pandoranın Kutusu

Pandoranın KutusuBir zamanlar, Prometheusun çeşitli yollarla çalarak insanlara verdigi fikir onları değiştirince Zeus o zamana kadar sadece erkekten oluşan insanlara ceza vermek isteyince onlara kadını gönderdi. Zeus, oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistostan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının bu arzusu üzerine çamuru su ile karıştırdı ve erkekleri şaşkına çevirecek güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olymposta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphroditein vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar ettiler. Herkes kendisinden ona birşey armağan etti ve ona Rumca “bütün armağan” anlamına gelen Pandora adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes Pandoranin kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dedi ki; Sakin verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlı. Böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheusun kardeşi Epimetheusa gelin olarak gönderdi. Prometheus kardeşine Zeusdan hiçbir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandoranın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.
Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğundan dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeusun uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek “ümit” de vardı. Fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı. Böylece Zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.

“Pandoranın Kutusu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir