24 Ayar Altın Ne Demektir?

Türkiye’de altın çok değerlidir. Aslında tüm Dünya’da değerlidir fakat ülkemizde değerini belirtmemiz diğer ülkelerden farklıdır. Biz değeri ne kadar yüksek olduğunu ayar kelimesi kullanarak belirtiriz. Ve sanırım bu çocukların çok dikkatini çekiyor. Çünkü hep sordukları merak ettikleri konulardan birisi buymuş. Bizde açıklamak için böyle bir konu açalım dedik. Uluslar arasında altının değeri kırat kelimesidir. Altın ve elmas gibi değerli madenlerde kullanılır. Altın veya elmasta kullanılan kırat birimi iki yüz miligram değerini ölçer. Yani elinizde yirmi gramlık bir altın varsa bu demektir ki elinizde yüz kıratlık bir altın bulunuyor.

Doğada bulunan elmasın büyüklüğü çok seyrek olarak bir santimetrenin üzerindedir. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kıratlık ‘Culli-an’dır. Bundan 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve
100 küçük elmas işlenmiştir. Altında kullanılan ‘kırat’ veya ‘ayar’ ise altının saflığını gösterir Online Blackjack. 24 kırat (ayar) altın, içinde karışık başka bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. Her bir kırat (ayar) altının tümünün 24’de biridir. Örneğin bir bileziğin 24’de 18’i altın, 24’de 6’sı da gümüşten yapılmışsa, o bilezik 18 kırat (ayar) altındır.

Altını ölçmede kullanılan bu komik sistem, yaklaşık bin yıl evvelki Almanların Mark isimli bir altın parasından kaynaklanmaktadır. Tamamen saf altından yapılan bu para 4,8 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırat ediyordu. Sonradan içine başka maddeler karıştırıldıkça içindeki altın miktarına bağlı olarak kırat ölçüsü düşürüldü.

Altın beyaz, kırmızı, sarı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulur. Altın, bakır ile karıştırılmışsa ‘kırmızı altın’, gümüş ile karıştırılmışsa ‘sarı altın’, nikel veya platin gibi metaller içeriyorsa ‘beyaz altın’ adı verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir