Bir Saat Niçin 60 Dakikadır?

Çoğu çocuğun merak ettiği ve ailesine sorduğu zaman cevap verilemediği sorulardan birisidir. Bir saatin neden atmış dakikadan oluştuğu bu yüzden bizde aileleri bilgilendirme adına böyle bir yazı yazmak istedik.

Dünyanın kendi etrafında dönmesi aslında bizim için 1 gün’ü ifade eder. Herkes bunu bilerek çocuğuna ifade edebilir. Fakat aslında tam olarak öyle değildir. Fakat bu en kolay şekilde 1 günü ifade ettiği için öyle söylenir. Biz dünyanın tüm zaman dilimlerini bir inceleyelim isterseniz.

Bir yıl 12 ay olarak kabul edilir ayrıca bir yıl 52 haftadan oluşur. Bir ay 28 ile 31 günden oluşur ayrıca bir ayın içinde 4 ile 5 hafta vardır. Bir hafta 7 günden oluşur ve bir gün 24 saatten ibarettir. Bir saat ise 60 dakikadır. Bir dakika 60 saniyedir ve bir saniye de 100 mili saniyedir.

Yukarda açıklandığı için bir gün kaç saniye diye açıklayacak olsak baya bir kafayı yorarak cevap vermek gerekiyor. Bir gün 24 e bölünüp sonra 60 ile tekrar bölünüyor ve sonra tekrar 60 ‘a bölünüyor. Saniyeden sonra ise zaman dilimi ondalık sistemler ile devam ediyor.

Bir günün neden 24 saatten oluştuğu aslında kimse tarafından bilinmiyor sadece güneşe bağlı bir sistem bu. Mısırlılar tarafından güneş saati oluşmasıyla kaynaklanan birşey diye tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir