Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

Kış olduğu zaman bilirsiniz ki her zaman kar yağar ve sonrasında hep buzlar oluşur belediye de çalışan görevliler ise gelip o bulu yolları hep tuzlar ve giderler. Bunun neden yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz öğrenmek için yazımızın devamını dikkatlice okuyun. Tuzu buzları çözmek için kullanırlar çünkü tuzun içindeki kimyasal maddeler buzu eritecek derecede şiddetlidir.

Aynı zamanda sizlere bir ilginç bilgi daha vereyim, buzu eriten tuz aslında dondurma yapmak içinde kullanılıyor. Şimdi daha çok şaşırdınız değil mi evet, bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Tuz aslında bildiğimiz gibi sadece eritmek için kullanılmaz. Tuz buzun içine girdiği zaman sadece kimyasalları birbirinden ayırarak buzun erimesini sağlar. Tuz yine kalır ama buz çözüldüğü için artık o su değil, tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür.

Buzlanmış yollara tuz döküldüğü zaman, tuz önce buz ile çözümlenerek bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu carol burnett nude pokies çözeltinin donma noktası düşük olduğundan, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donmadan kalabilir. Günümüzde ABD’de üretilen tuzun yüzde 45’i yollardaki buzun eritilmesinde kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi su, sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar. Suya tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı da düşer. Suya yüzde 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını -6 dereceye indirir. Yüzde 20 tuz arıştırılmış su ise -16 derecede donar. Ancak yolun veya buzun ısısı -16 dereceden de az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz, sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.

Dondurma yaparken de karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyaç vardır. Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması, ancak bu düşük ısıda karışımın donmaması gerekir. Burada eklenen tuz karışımın sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulmasını sağlar.

Hatırlarsanız ‘Titanic’ filminde okyanus suyunun ısısı sıfırın birkaç derece altında olmasına rağmen, deniz suyunun yüzeyi, içindeki tuz nedeni ile hala donmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir