Çizgi Film Nasıl Yapılır?

Çizgi FilmHepimizin küçükken veya sevgili dostlarımız olan çocukların şimdi bile büyük zevk ve heycanla izledikleri çizgi filmlerin nasıl yapıldığını merak edersiniz. Evet sizler gibi bende merak ettim ve araştırdım. Öğrendim ki bu çizgi filmleri yapmak çok zor. Zor olduğu kadarda sabır isteyen bir iş..

Bu çizgi film olayının ilk başına gidelim yani eski zamanlarda nasıl yapıldığına.. Eski zamanlarda insanlar çizgi filmleri karakalem çalışmalarıyla hazırlamış oldukları resimleri kullanarak yaparlarmış. Seksenli yılların sonlarında bilgisayar kullanılmaya başlanılınca bu iş biraz daha kolaylaşmış ve gelişmiştir. Çizgi filmler daha hareketli olmuş ama yine karakalem ile yapılan çizimler değerini kaybetmemiş. Bu karakalem çizimleri bilgisayarlara taratılarak atılıyor sonra programlar ile hareket ettiriliyor ve sonrasında seslendirme yapılıyor. Hatta hepinizin çok şaşıracağı birşey söyleyeyim bir çizgi filmde 1 saniye için tam tamına 25 tane resim kullanılıyor. Bu bize bu işin çok zaman istediğini ve çok özen istediğini gösteriyor aslında. İzlediğiniz bir animasyon filminin yapılması yaklaşık olarak bir yada iki yıl kadar ugraş gerektiriyor. Tabi sadece zaman ve özen değil parada gerektiriyor. Animasyon veya çizgi filmin kalitesine göre maliyet yani parada azalıp veya çogalabiliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Walt Disney animasyon veya çizgi film denilince öncelikle akla gelen isimlerden biridir. Eski veya yeni zaman çizgi filmleri yada animasyonlarında bulduğu yöntemler ile büyük farklar yapmıştır. Hatta unutamadığımız Miki Fare isimli çizgi filmin yapımcısıda odur.

Hemen hemen herşeye göre düzenlenen çizgi film veya animasyonlar gerek geçmiş gerekse günümüzün çocukların gönüllerinde büyük bir yere sahiptir. Türkiye’de ise KANAL D ÇOCUK veya Carton Network gibi kanallarda devamlı çizgi filmler oynatılmaktadır.

“Çizgi Film Nasıl Yapılır?” üzerine 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir