Dünya’nın dönüşünü neden hissetmeyiz?

Dünya dönüp durur. Bunun farkında olmayız. Bazen ise farkında olmayı çok isteriz. Günlerin ilerlemesi için dünyanın dönmesi gerek. Dünya ise kendi ekseninde dönüşünü tam 24 saatte tamamlar. Günler ilerledikçe yıllarda ilerler işte buna da yıl denir. Dünya, Güneş’in etrafında dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlar.

Dünya insanların aklının yetmeyeceği ve ulaşamayacağı kadar hızda döner.. Çok hızlı. Dünya dönerken, içinde bulundurduğu her şeyi kendi hızıyla döndürür. Fakat dünyanın etrafında bulunduğu gök cisimlerinin çok uzakda olması nedeniyle Dünya’nın dönüşünü hissedemeyiz.

Arabada seyahat edelim diyelim camlar kapalı olduğunu farz edelim. Arabanın içerisinde bulunan hava ile otomobilin hızı aynı olduğundan herhangi bir hava akımı vs.. gerçekleşmez. Camı açtığımızda yüzümüze bir hava çarpar buda arabanın hızı ile eş değerdir. Bu örnek ile dünyanın dönüşünü hissedemeyiz. Yani bizim de camlarımız kapalı.

Yani ne kadar bilim gelişse veyahut başka şeyler gelişse yine dünyanın dönüşünü hissedemeyeceğiz. Ne kadar hissetmeye çalışsak da hissedemeyeceğiz. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir