Dünyanın En Derin Çukuru

Şimdi siz meraklı arkadaşlarıma dünyanın en derin çukuru hakkında bilgiler vereceğim, bir çok arkadaşımızın merakı ve belki de bazı arkadaşlarımın ödevi olan dünyanın en derin yeri neresidir ve bunun hakkında bilgiler nelerdir bunları açıklayan bir yazı yazdım umarım işinize yarar.

Dünyanın bilinen en derin yeri Mariana çukuru diye biliniyor. Bir çok arkadaşımızın duymuş olduğu büyük okyanus’ta bulunan Guam isimli adanın güney batısında bulunan tam yeri Japonya ve Endonezya ülkesinin hemen hemen tam olarak arasında bulunan bir yerde bulunuyor Mariana çukuru. Ölçümleri son yapılan araştırmalara göre derinliği 10.994 metre olmakta ve uzunluğu ise 2.542 kilometredir. Bu çukurun genişliği ise 69 kilometredir.

Dünya oluşumunu tamamlarken çarpışması ile oluşan bu çukur  pasifik çarpışması ile oluşmuştur. Bu çukur ayrıca iki plaka arasındaki sınırda bulunuyor. Bir araştırmada 1 kilo ağırlığında ki bir cismi boşluğa bırakınca hemen hemen 1 saat sonra tabana ulaştığı kayıt edilmiştir. Çukurun dibinde ki basınç ise yüzeydeki basıncın 1.000 kat daha fazla bir basınçtır.

Peki merak edebilirsiniz bu çukurun dibinde hayat var mı? Evet arkadaşlar çok ilginç ama bu çukurun dibinde yaşam belirtileri var ve orada yaşayan bazı canlılar bulunuyor. Bu canlıların bazıları mikro organizma, bazı balık türleri ve yengeç’tir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir