Garip Sorular

1-Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?

2- Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye`yi bulmaya çalışırız? …Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

3-Neden birbirimize sarılınca sağa sola sallanırız?

4- Neden öğrenciler ilkokul 5. sınıfa kadar öğretmene “öğretmenim” diye seslenirken 6. sınıfta bir anda “hocam” diye seslenmeye başlar?

5-Neden sınavlarda “3 yanlış bir doğruyu götürür” şeklinde bir uygulama ile cezalandırılır da; “3 doğruyu bil, bir doğru da bizden” gibi bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

6- Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıktığında kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?

7- Neden dükkanı kapatıp giden esnaf, kapıya “10 dakika sonra dönücem” yazar? Esnafın ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

8-Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye`deki herkesin izlediğini zanneder? Örneğin; 70 milyon bizi izliyor( 5 milyon eksik anketimize göre )

9-Düğünlerde neden “Dom dom kurşunu” ile göbek atılmaktadır? “Bir avcı vurdur beni, bin avcı yedi beni” gibi sözlerle kendinden geçen başka bir millet var mıdır?

10- Cumartesi ve pazartesinin neden kendi isimleri yoktur? (Cuma-ertesi, pazar-ertesi)

11-Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde en kısa mesafe neden “indi-bindi” olarak tabir edilmektedir? Önce inilip, sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

12-Bir programı bilgisayarımıza kurarken neden “kabul ediyorum” ya da “kabul etmiyorum” seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp programı aldıktan sonra “kabul etmiyorum” seçeneğini işaretleyen saf kişiler mevcut mudur?

13-Bulmacalarda neden boru sesinin karşılığı hep “ti” dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç “ti” diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

14- Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” şeklinde yazılır? Hipokrat yemininde “arabamı temiz kullanacağım” diye bir madde mi vardır?

“Garip Sorular” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir