Habil ile Kabil

habil ile kabilHabil ile Kabil,Adem ile Havva’nın Cennet Bahçesi’nden kovulmalarından sonra dünyaya gelen oğullarıydı.Büyük oğul Kabil, Tevrat’a göre, doğrudan Tanrı’nın elinden çıkmayıp insandan doğan ilk kişiydi. Habil koyun güden bir çobanken, Kabil toprağı işleyen bir çiftçiydi.

Bir gün Tanrı,Habil ile Kabil’den kendisi için bir adakta bulunmalarını ister. Habil, Tanrı’yı mutlu edebilmek için ne tür bir şey adayacağına kafa yorar. En değerli koyunlarından birini kurban etmeye karar verir. Kabil’se kendine en az gereken şeyi düşünür ve Tanrı’ya biraz meyveyle tahıl sunar. Tanrı açık bir şekilde Habil’in adağını kabul eder.

Kabil,kardeşini kıskanarak onu derhal öldürür.Tanrı,Habil’e bakmak için gelip de onu bulamayınca nerede olduğunu Kabil’e sorar. Kabil,’’Bilmiyorum,Ben kardeşimin bekçisi miyim?’’ diye yanıt verir (Yaratılış 4:9).

Tanrı,Kabil’in ne yaptığını fark ettikten sonra onu lanetleyerek cezalandırır:Kabil artık çiftçilik yapamayacak ve hayatının sonuna kadar yeryüzünü dolaşacaktır.Tanrı,karşılaştığı insanların kendisine zarar verebileceğinden endişelenen Kabil’in üzerine koruyucu bir işaret koyar.

Dini ve ahlaki derslerin ötesinde,Habil ile Kabil’in hikayesi,az bulunan verimli toprakları ürün yetiştirmek için kullananlarla hayvan yetiştirmek için kullananlar arasındaki tarihi çatışmayı da gösterir.Kendisine aşık çiftçi bir tanrı ile çoban arasında seçim yapmaya zorlanan güzel bir tanrıça hakkındaki benzer bir hikaye Sümer kültüründe de karşımıza çıkar.

 

EK BİLGİLER:

1.Kabil’in taşıdığı işaretin niteliği tarif edilmemiştir.Kimileri bu işaretin kızıl saçlar veya yüzde bulunan bir iz olduğunu öne sürmektedir.Kimileriyse bunun siyah ten olduğunu öne sürer ki bu teori köleliği meşru kılmak için de kullanılmıştır.

2.Bu hikayenin bazı İslami versiyonlarında Habil’in katledilmeye hiç direnmediği öne sürülür ve Habil bir pasifizm sembolü olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir