Küçük Hizmetçi Kız

Peygamberimiz, bir gün çarşıya çıkmış. Evine geri dönerken yol kenarında ağlayan bir kızcağıza rastlamış. Kıza neden ağladığını sormuş. Kız ağlayarak cevap vermiş Peygamberimize ” Ya Rasulallah. Ben bir hizmetçiyim. Ev sahibim bana iki dirhem verip alışverişe göndermişti. Fakat ben parayı kaybettim.” Sevgili Peygamberimiz cebindeki iki dirhemi hemen küçük kıza vermiş, ama küçük kız ağlamaya devam etmiş. Peygamberimiz bunun nedenini merak edip sormuş. ” Geç kaldığım için bana kızmalarından korkuyorum.” demiş. Gül kokulu Efendimiz kızın elini tutup hizmetçilik yaptığı eve götürmüş. Kapıya gelince ” Esselamü aleyküm ” diyerek selam vermiş. Selama kimse cevap vermemiş.

Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz bir kez daha ” Esselamü Aleyküm ” diyerek selam vermiş ama yine hiç ses çıkmamış. Peygamberimiz üçüncü defa selam verdiğinde ” Aleyküm Selam ” diyerek selama karşılık verenler olmuş. Peygamber Efendimiz, ” Verdiğim birinci ve ikinci selamı duymadınız mı? ” diye sormuş. Evin reisi ” Duyduk Ya Rasulallah! Fakat bize verdiğiniz selamları artırmanızı ve güzel sesinizi biraz daha fazla duymayı istediğimiz için birinci ve ikinci selamınıza karşılık vermedik. ” demiş.

Peygamberimizi evlerine buyur etmişler ve ” Ya Rasulallah! Buraya ziyaretinize ne vesile oldu? ” diye sormuşlar. Peygamberimiz olan biteni anlatıp, küçük kızın endişesi yüzünden geldiğini söyleyince evin reisi ” Canım yoluna feda olsun ey Allah’ın Peygamberi! Madem ki, bizim bu hizmetçi kızımız sizin buralara gelmenize vesile oldu, Artık hizmetçimiz değil, kızımızdır. ” demiş.

Peygamberimiz bu habere çok sevinmiş ve mutlu bir şekilde oradan ayrılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir