Paranın icadı

Milattan Önce Lidyalılar insanların hayatlarına önemli bir damga vuran önemli icatları bulan bir soy’du. Bu icatlar madeni olarak para ile başlayıp, banknot gibi icatlar ile devam ederek şuan bile insan için önemli bir rol oynayan sembollerdir.

Para, kağıt’ın icat edilmesinden önce bulunduğu için deniz kabuğundan kıymetli metaller’e kadar bir çok değişim aracı olarak kullanılmıştır. Tarihimizde ilk madeni parayı Anadolu’da Lidayalılar I.Ö. VII.yy’da gerçekleştirdi. Dünyada ilk büyük darphane olarak tarihe geçen yapıt, İstanbul Şimkeşhane ‘de Fatih Sultan Mehmet tarafından kurduruldu.  M.Ö. 118 yılında deri para kullanan Çinliler, İv 806 yılında da ilk kağıt icat parayı yaptılar Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17. yy sonlarına rastlıyor. İlk kağıt icat para’nın 1690′ lı yıllarda ABD ve İngiltere hükümetleri tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı biliniyor. Osmanlı İmparatorluğunda ilk i kağıt paralar idari, sosyal ve yasal reformların gündeme geldiği Tanzimat Döneminde tedavüle çıkarıldı. İlk Osmanlı Banknotları Abdülmecit tarafından 1840 yılında “Kaime-i Nakdıye-i Mutebere” adıyla, bugünkü dille “Para Yerine Geçen Kağıt”, bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde düzenlendi. Matbaada basılmayan ve elle yapılan bu paraların her birine resmi mühür vurulurdu Osmanlı Yönetimi, 1842 yılından itibaren de matbaada para basmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında da 1915 yılından itibaren altın ve Alman hazine bonolarını karşılık göstererek dört yıl boyunca , yedi tertipte toplam 160 milyon liranın üzerinde banknot çıkarttı Bu banknotlar “evrak-ı nakdiye” adı altında Türkiye Cumhuriyeti’ ne intikal etti ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kağıt para bastırılma-dığından 1927 yılının sonuna kadar tedavülde kaldı.

“Paranın icadı” üzerine 5 yorum

  1. keşke bana gereken bütün bilgiler bu site de olsaydı hem daha çabuk ödevimi bitirmiş olurdum hemde daha çok zamanım kalırdı o zaman zamanımı istediğim gibi geçirirdim:( 🙂 😀 xD <3 (L)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir