Patent nedir?

Patent, ürettiğiniz daha doğrusu icat ettiğiniz bir buluşun başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını,üretilmesini,satılmasını veyahut kendi yapmış gibi gösterilmesini bellirli bir süre engelleme hakkını verir. Bunun karşılığında herkesin erişebileceği bir patent belgesi olmak zorundadır. Bu itibarla patentler, bir bütün olarak toplumsal sözleşmeyi temsil eder. Buluşların çalınmasını engellemek için vardır patentler..

Her buluş yapan birinin bir sırrı vardır. Bu sırları patent başvurunuz da söylemesenizde oluyor.. Zaten başvuru yaptığınız yerde sırrınız “ticarı sır” olarak karşılanır..

Patent başvurusu yaparkende özellikle bir markanız olmak zorundadır. Yani buluşunuza belirlediğiniz bir marka veyahut bir isim.. Buluş yaptığınız da kesinlikle patent başvurusu yapmalısınız. Bugün günümüzün dünyasında gerçekten her şeyin çalıntısı mevcut. O yüzden patent buluşumuzun koruyucusu gibidir.

Patent başvurusu ile gönlünüz rahata erebilir. Fakat her başvuru da kabul edilmiyor. Kayda değer bir başvuru olmak zorundadır bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir