Türk Halk Müziği Nedir?

Türk halk müziği Anadolu’nun bağrından kopup gelen Türkiye’nin geleneksel bir müzik türüdür. Farklı şivelerle ve formlarla söylenir.

Çalgılarını genellikle bağlama,davul,tulum ve kaşıklar oluşturur. Sözlü halk müziğine türkü adı verilmektedir ve türkülerin geleneksel olarak Türkiyede ki önemi gerçekten çok fazladır. Özellikle yaşlıların yani eski zamanın türküleri bizleri bizden alır başka bir yere getirir. Bu türkülerin genellikle bir anlamı mevcuttur. Yani her türküde sanatçı yaşadığı sıkıntıları ve sevinçleri paylaşır. Türkiye’de türk halk müziğinin bir parçası türküler çok önemli üstadlar yetiştirmiştir. Daha yakın bir zamanda kaybettiğimiz Neşet Ertaş nam-ı değer Neşet Baba’da buna bir örnektir.. Türk halk müziğini Neşet Baba’dan dinleyerek anlamını önemini her şeyini kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Türk halk müziğine gereken önemi yeni nesil verememiştir fakat eskiler aracılığıyla halen daha ülkemizde önemli bir müzik türü konumundadır. Umarım herkes gereken önemi verir. 🙂 Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir