Zift lekesi nasıl çıkartılır ?

Bu yazımızda başlıkta da belirttiğim gibi “Zift lekesi nasıl çıkartılır ?” sorusuna cevap vereceğiz. Özellikle sanayi gibi yerlerde çalışıyorsanı veya eşiniz,oğlunuz veyahut bir yakınınız çalışıyorsa bu konu onlar için büyük bir çözüm niteliğinde olacak.

Zift lekesi çamur lekesi veya çikolata lekesinden daha farklı bir lekedir. Çıkması çok zorlar ama biz bunu dahada kolaylaştıracağız. “Nasıl ?” sorarsanız eğer şöyle ;

Lekenin üzerine vazelini sürün. 1 saat kadar bekletin. Sonra karbon tetraklorid ile silin. Ve ya kurumuş lekeyi bıçağın sırtıyla kazıyınız sonra ise ayçiçeği yağı ve sirke karışımını lekeli yere sürüp bir gün kadar bekletin. Ertesi gün ılık su ve deterjanla yıkayın..

Başka bir çözüm ise şu..

Lekeyi önce bir yağ ile yumuşatıp fazlalıkları temizleyin. (Tereyağ olabilir.) Çözücü bir madde veya terebentin ruhu kullanınız. Çözücü maddeleri kumaş üzerinde fazla bekletmeyin çok önemli bu nokta.. Sentetik kumaşlarda limon suyu ve saf alkol katılmış normal suya bez batırıp lekeyi sildikten sonra da durulayınız..

Bunlar alternatif çözümlerimiz. İkisinden birini deneyiniz. Aynı anda denerseniz daha kötü bir sonuç alabilirsiniz. Bu iki çözümden biri sizi kurtaracaktır bu lekeden..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir