Fakir Misafir hikayesi

Zamanın birinde fakir bir adam zengin bir mahallede yıkık, dökük, eski bir köşkte yaşarmış. Komuşuları bu adamı fakir olduğu için hiç sevmezmiş. Adamın biran önce zengin mahallesinden gitmesini istedikleri için, aralarında konuşurlar ve onunda olduğu bir yemek vermeye karar verirler.Zengin komuşuların amacı, fakir adamı aralarında alaya alarak gururunu zedelemekmiş.

Zengin komuşunun biri fakir adamı akşam yemeğe çağırır. Adam daveti geri çevirmeyerek geleceğini söyler ve eve gidip akşam için hazırlanır. Akşam olur ve adam yemeğe çağıran komuşusunun evine gider. Gittiğinde bütün zengin komuşuların orada olduğunu görür ve masaya oturur. Evin sahibi hizmetçilerine işaret vererek servis yapmalarını ister. Hizmetçiler herkezin önüne büyük balıklardan koyarken bizim fakir kişinin önüne küçük balık koyar. Fakir bunu görünce üzülerek düşünmeye başlar ve az zaman sonra balığı eline alarak köşeye çekilir ve fısıldayarak dikkatleri üstüne çeker. Bunu gören zengin komuşular hem güler hemde merak içinde kalır. Ev sahibi fakir adam masaya dönünce merakla naptığını sorar.

Fakir adam, babasının balıkçı olduğunu ve denizde boğularak öldüğünü anlatır. Misafirler “ee.. peki balıkla ne konuştunuz” der. Fakir adam söze devam ederek, babamı görüp görmediğini sordum der merak içindeki zengin komuşularına. Komuşuları şaşkınlık içinde fakir adama bakar ve “peki ne dedi” derler. Fakir adam iç çekerek, o bilmiyormuş. Büyük balıklara sormamı istedi der.

Ev sahibi utanç içinde kenara çekilip hizmetçisini çağırır ve onada büyük balık vermesini söyler.. Tek utanan ev sahibi değil tüm evdeki bulunan zengin komuşularıdır aslında..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir