Güzel Kokudan Bayılan Adam

Adamın birisi deri fabrikasında çalışırken izin almış çarşıya çıkmak için o etraflarda olan bir mis çarşısından geçerken güzel kokuyu alınca adam birden bayılmış. Adamın bayıldığını gören çarşı esnafı hemen adamın etrafına koşmuş ve ayılması için bir çok şey denemişler kolonyalar döken, gül suyu döken, mis süren herkez ayrı birşey yapıyormuş. Adam tam kendine gelecekken aniden tekrar tekrar bayılıyormuş.

O sırada adamın kardeşi oradan geçiyormuş. Akıllı ve tecrübeli olan adam, ağabeyinin neden bayıldığını hemen anlamış ve bir miktar deri bulup onu koklatmış. Şaşılacak şey, adam derinin kokusunu alır almaz kendine gelivermiş.

Orada bulunan herkes bu işe çok şaşırmış. Adamın kardeşi bunda şaşılacak birşey yok! Ağabeyim, ekmek parası için akşama kadar derilerle ugraşır. Deri işçisi olduğu için derinin kokusuna alışkın burada ki güzel kokular ona ağır geldiği için bayılmış. İşte gördüğünüz gibi derinin kokusunu alınca ayılıverdi demiş.

İnsanlar bu açıklamayı şaşkınlık içinde dinlemiş ve içlerinden akıllı olanlar herkesin alışkanlıklarını bilmek ve ona göre hareket etmek gerektiği sonuçlarını çıkartmışlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir