Orman Perisinin Gülleri

Uzak diyarlardaki yeşil ağaçların bulunduğu bir ormanda çiceklerin içinde genç bir peri yaşarmış. Bu peri çiceklerin içinden en çok gülleri severmiş. Bu gülleri öyle yetiştirmiş ki taze ve güzellermiş hepside. Gülleri gören imrenir bu güller kimin acaba diye düşünürmiş. Peri bu hayatından çok memnunmuş ama yinede onu üzen birşey varmış. Güller taze ve güzel oldukları halde eninde sonunda soluyorlarmış ve peride buna çok üzülüyormuş. Peri kendi kendine devamlı ” güllerim hep taze ve güzel kalsa, o zaman hiç mutsuz olmazdım ” dermiş.

Bir sabah çicekleri yine suluyorken perinin dikkatini sarı renkteki bir gülün tomurcuğu çekmiş. Bu tomurcuk diğer güllerin tomurcuklarına hiçte benzemiyormuş. Bu tomurcuk diğer güllerin tomurcuklarının renginden daha değişik bir tondaymış. Bu yüzden peri o güle daha özen göstererek başlamış. O sarı gül gün geçtikce dahada güzelleşerek büyümüş. Kocaman bir gül olunca bahçedeki diğer güller arasından güneş gibi ışıldıyormuş. O gülü görenler bakmaya doyamıyormuş. Peride bunun farkında olduğundan çok mutluymuş.

Aradan günler, haftalar, aylar geçmiş  ama diğer güllerin aksine bu gül solmamış. Peri bu duruma çok şaşırmış ama yinede her gün onu evinin küçük penceresinden seyredermiş. Devamlı o gülle konuşur güzel sözler söylermiş. Daha mutlu olmuş bu gül büyüdüğünden beridir. Aradan çok zamanlar geçmiş ama peri artık yine mutsuz olmaya başlamış sebebiyse, eskiden güller solunca onların yeni tomurcuklarını beklermiş merakla. Ama şimdi bu gül hiç solmadığı için öyle bir düşüncesi kalmamış. Yetiştirdiği güllerin solmamasını isteyerek ne kadar yanlış bir istekde bulunduğunu anlamış. Herşeyi doğal hali ile sevmesi gerektiğini anlamış. O günden sonra tüm güllere aynı özenle bakarak mutlu mesut yaşamış.

“Orman Perisinin Gülleri” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir