Ormancı ve Ayı

Uzaklarda bulunan bir ülkenin birinde bir ormancı yaşarmış. Bu ormancı her gün ormana gidip evine yakacak birşeyler toplarmış. Her gittiğinde bir hayvana da yardım edermiş. Bir gün yine çıkmış ormancı, ormanda yürürken bir ayıyı belinden sararak sıkıştıran bir boğa yılanını görüvermiş. Hemen ayıya yardım etmek için koşmuş ve oracıkta kılınçını çekip yılanı ikiye bölmüş. Ayı da ormancının sayesinde ölmekten kurtulmuş.

Ormancı, ayıyı kurtardıktan sonra yürümeye devam etmiş ama ayı avcının peşini bırakmamış. Ayının niyeti ormancı ile dost olmakmış. Ormancı, ayının peşini bırakması için ne kadar ugraşsada ayı bırakmamış peşini ve evine kadar ormancıyı takip etmiş ve beklemiş.

Zaman geçmiş ve ormancı ile ayı dost olmuşlar ormancı onu heryere götürür olmuş ama komuşuları ayıdan dost olmaz, başından at gitsin demişler. Ormancı onların kendisini kıskandığını sanarak aldırmamış söylediklerine.

Ormancı ayı ile birlikte ormanda odun toplamaya gitmiş bir süre çalıştıktan sonra ormancı yorulmuş ve dinlenmek için agacın yanında uyuyakalmış. Ayıda ormancının başında bekçilik ediyormuş. Ormancı iyice daldıktan sonra yüzüne bir sinek konmuş ve ayı sahibine iyilik olsun diye sineği kovalamış. Sinek yine konmuş ayı bir süre kovalamak için ugraştıktan sonra ayı sinirlenip kocaman bir taşı alıp adamın yüzüne vurmuş.

Sinek uçmuş ama ayı iyilik yaptığını sandığı efendisini öldürmüş..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir