Acımak Romanının Özeti

Artık ülkemiz yani Türkiye’mizde romanlar dizi olarak çevrilmeye ve bu şekilde o yazarların günlerini verdiği romanları öğrenmeye başladı insanlarımız. Belki biraz romandan belki de birazda oradan buradan alıntılar yapılarak yazılan bölümler sayesinde kitabı merak edip okumak isteyen belki bir kaç kişi olabiliyor. Bu yazımızda da Reşat Nuri Güntekin gibi ünlü bir edebiyat yazarımızın yazmış olduğu Acımak isimli romanın özetini konusunu ve ana fikrini kısa bir özet geçeceğim.

Ünlü yazar Reşat Nuri bu romanında işlediği karakter küçük yaşta çok kötü muameleler görüyor ve bunu büyüyünce öğretmen olması sebebiyle öğrencilerine yansıtıyor. Konu olarak bunu işliyor diyebiliriz.

Roman hakkında pek fazla bir özet geçmeyeceğim okumanızı tercih ederim ama şöyle bir başlangıçla özeti verebilirim. Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının evine gitti.Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının electronic cigarette safety hatıra defterini buldu.Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı.Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir.

Romanın ana fikrinin “geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur” sözüyle anlatabilirim.

Romanda işlenen olaylar ve karakterleri sırasıyla şöyle tanıtayım sizlere

Zehra Hanım: Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.
Tevfik Bey: Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.
Mürşit Efendi: Zehra Hanım’ın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.
Müşerref: Mürşit Efendi’nin karısı. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.
Feriha: Mürşit Efendi’nin kızıdır.Veremden öldü.
Kayınvalide: Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir