Ateşten Gömlek Romanının Özeti

Türkiye’mizin en ünlü yazarlardan ve en fazla okunan romanların yazarı olarak bilinen Halide Edip Adıvar’ın yazmış olduğu bir kitaptan yani Ateşten Gömlek romanının konusu, özeti ve ana fikiri’nden bahsedeceğim.

Bu roman konu olarak tarihimizde İzmir ilimizin işgali sonrasında oluşan gruplar halinde milli mücadeleyi destekleyen ve buna hizmet eden kişilerin İzmir’i kurtarma amacını ve bu amaç uğrunda verdikleri fedakarlıkları siz okurlara geniş olarak anlatıyor.

Kısa bir özet verecek olursak:

İzmir’in işgalinde Yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbul’a gelen ve sahip olduğu Türklük şuuru ve mücadele azmiyle İstanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan Ayşe’nin uyandırdığı heyecana kapılan subaylar Anadolu’ya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir.

Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden İhsan’a cevabını ancak İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami ise sevgisini Ayşe’ye açıklayamamaktadır. Cephede İhsan şehit düşer, Ayşe de ileri hatlar Electronic Cigarettes giderek orada can verir. Peyami ise kafasına aldığı kurşunla hastahanede ölür.

Peyami’nin ölümünden sonra doktorlar Peyami’nin notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.

Ateşten Gömleğin Ana Fikri

Ve gelelim özetten sonra kitabın ana fikrinin ne olduğuna, Türkiye’mizin her parçasını vatan olarak benimsemiş kişilerin kadın veya erkek olarak ayrım yapmadan hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan sağladıkları mücadeleyi detaylı ve en güzel şekilde anlatıyor.

Ateşten Gömlek Romanındaki Kişilikler ve Olaylar

Peyami: İzmir’in işgali sırasında cephede çevirici olarak görev yapar. dışişleri memurudur. Ayşe’yi çok sever. Aynı zamanda çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Ayşe: Savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapar. İzmir’in işgalinde milli mücadele ruhu içinde halkı bilinçlendirmeye çalışır. Çok hırslı, çekici ve hoş bir bayandır.

İhsan: Bir subaydır. Sakarya savaşında şehit düşmüştür. Ayşe’yi çok sever ve onunla evlenmek ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir