Anayurt Oteli – Yusuf Atlgan

Anayurt Oteli isimli roman aslında Türk romanlarının en sadesi ve en okuması güzeli diyebiliriz. Yusuf Atılgan’ın kaçıncı kitabı bilmiyorum ama bu kitaptan sonra hayatında çok şey değişti diyebilirim. Bu kitabın çok satılması ve tanıtımlarda sürekli bu kitaplardan bahsedilmesi yazarın hayatında bir dönüm noktası oluşturdu. Okumayanlar için Anayurt Oteli romanını tavsiye ediyor ve kesinlikle okunması gerekenler listesine yazılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Yusuf Atılgan’ın 1973 de kaleme aldığı romanda karakterler olağanca basit, mekân gözünüzün önüne gelebilecek, romanın geçtiği yerleri daha önce defalarca gördüğünüz izlenimine kapılabileceğiniz kadar nettir.

Zebercet; ailesinden geriye kalan tek varlık olan Anayurt Oteli’ nin hem patronu, hem resepsiyonisti, hem bekçisidir. Sıradanlaşmış hayatının en belirgin özelliği, rutin düzeninin asla şaşmaması ve yalnızlığıdır.

Bir gün otele bir kadın gelir. Yalnız bir gece kalır. Ancak Zebercet’in bütün hayatını bu bir tek gece değiştirecektir.

Romanın dili ilk başlarda biraz sıkıcı gelebilir. Fakat olaylar ilerledikçe kahramanımızın yaptığı akıl almaz işler romanın dilini ağır olmaktan çıkarıyor.

Yalnızlığın böylesine açık bir anlatımla dile getirilebildiği önemli bir romandır.

Küçük bir ayrıntı da romanın aynı isimle Ömer Kavur tarafından 1987 yılında sinemaya aktarılmış olmasıdır. Başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand ve Serra Yılmaz’ın oynadığı film; en az romanı kadar başarılı bir eserdir.

Bilemiyorum nedensiz olamaz mı ağır bir söz söylemek vurmak ya da konuşmamak vurmamak birşeyler uydurmamı istiyor yaptığımı yasaların daracık bir bölümüne sığdırmak nasıl da Emekli Subay’a benziyor tuhaf kızını ya da karısını boğsaydı…

Kitabın Künyesi

Adı: Anayurt Oteli

Yazarı: Yusuf Atılgan

Yayınevi: YKY

1.Baskı Yılı: 2000

İlk Yayınlanma Yılı: 1973

Sayfa Sayısı: 108

ISBN: 975-08-0066-4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir