Dii eytan Amelie Nothomb

Yine yabancı bir yazarın güzel kitaplarından birisi seçilmiş ve bu kitap Türkçe’ye çevrilmiş. Dişi şeytan isimli kitapta bir kadının ne kadar düşman olabileceği konu edinmiş. Aslında kadın ve erkeğin düşmanlığından bahsedilse de bir kadının yine en büyük düşmanı bir kadındır. Bu kitapta yine bu konuyu anlatılıyor, söz konusu edinilen düşmanlıktan sizlerin ne anladığını bilmiyorum fakat kitabı okuyanların en çok bahsettikleri aslında aldatma meselesi.

Bir kadının en büyük düşmanı yine bir kadın mıdır? Ya da kadınların tek dostları kendileri midir? Bu ve bunlar gibi bir kaç klişe soruyu akıllara getirebilecek bir kitap “Dişi Şeytan”. Adından da hissedilebileceği gibi…

Blanche ve Crista aynı yaşlarda iki çocuk-kadındır. Her ikilide olduğu gibi biri güzel, alımlı ve çekici; diğeriyse daha sıradan, kendi halindedir. Başlarda masum bir arkadaşlık gibi görünsede zamanla birbirleri üzerinde iktidar kurma savaşına dönüşen hikâye; beklenmeyen bir finalle noktalanıyor. Daha çok insanların iki yüzlülüklerinin anlatıldığı hikâyede çok da yabancı olmadığınız duyguları yeniden yaşayabileceğinizi söyleyebilirim.

Benim için iğrençliğin doruklarında olan bir şeyi beğendiğimi söyleyecek kadar mazoşist miydim yani? Düşününce, hayır. İnsan bu korkunçlukları ne kadar dinlerse dehşetin sınırlarına o kadar yaklaşıyor demekti: dibe vurmak iğrençliğin yüzeyinde kalmaktan daha az ürkütücüydü.

Yazarın bir diğer kitabı olan “Özel İsimler Sözlüğü” nde olduğu gibi, kitap akıcı ve eğlenceli bir biçimde ilerliyor. Bu kez çevirmen farklı da olsa bu kitabın okunurluğunu zorlaştırmıyor. Yine karşımıza yalın, temiz bir çeviri çıkıyor.

Eğer biri başkalarını da sevebiliyorsa, narsisizm bana suçlanması gereken bir şey gibi görünmüyordu.

Üzerine uzun uzun düşünme ihtiyacı hissettirmeyen, sade bir kitap “Dişi Şeytan”. Tatil günlerine, uzun otobüs ya da uçak seyehatlerine uyabilen, kafa yormaya gerek duyulmayan, keyifli zaman geçirilebilen bir hikâye çıkıyor karşınıza.

Kitabın Künyesi

Özgün Adı: Antéchrista

Çeviri Adı: Dişi Şeytan

Yazarı: Amélie Nothomb

Çevirmeni: Yaşar İlksavaş

Yayınevi: Doğan Kitap

1. Baskı Yılı: 2005

Özgün Dili: Fransızca

Özgün Dilinde İlk Yayınlanma Yılı: 2003

Sayfa sayısı: 100

ISBN: 975-293-416-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir