Kim Nuriye Akman

Şimdi sizlere çok ilginç ama bir o kadar da okunması muhteşem olan bir kitap tanıtacağım. Kim isimli roman ismi kadar ilginç olup bir yazarın yazabileceği en güzel hikayeyi anlatıyor sanırım. Çünkü yaşanmış bir hikaye olarak ta kabul edilebilir. Yazarın bilinmez ama kendi yaşadığı bir olay bile düşünebilir. Bu yüzden okumanızı kesinlikle tavsiye ettiğim bir roman, küçükten büyüğe herkesin anlayacağı bir sade dil kullanılmış ve bu kadar anlamlı bir son ile biten bu romanı kesinlikle hemen almalısınız.

Nuriye Akman’dan bir yazarın varlığına anlam bulma mücadelesini anlatan etkileyici bir roman… Adını ve yüzünü okurlarından yıllarca saklayan ünlü bir yazar, son kitabında kendini anlatmaya karar verir. “Ben” adını verdiği eseri, daha önce yazdığı 29 romanın şerhi olduğu kadar, övünç duyduğu egosunu da gözler önüne sermektedir.

Yazar, dinlenmek üzere gittiği bir sahil kasabasında cinsiyeti belirsiz birine âşık olur. ”Kadın mısın, erkek mi?” sorusunu reddeder, çünkü bu sıradışı aşkı, çok güvendiği kalemine muazzam bir meydan okuma olarak görür.

Onu yazdığı kitaplarla yarıştıracak bu problemi saf zekâsıyla çözmek ister. Fakat akıl, anlamaya yetmez. Kendini içinden çıkılmaz bir labirentin içinde bulan yazar, benliğinin adım adım çöküşüne tanıklık eder. Kim, yazdıklarıyla sınanan bir yazarın varlığına anlam bulma mücadelesi. Başta cinsiyet olmak üzere insana “ben” dedirten bütün etiketlerin sorgulandığı, fiillere ve sıfatlara sahip olunamazlığın keşfi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir