Kürk Madonna – Sabahattin Ali

Yazarımız bu romanında kendi halinde yaşayıp giden, çevresinde ki bulunan insanlar tarafından ezilmeye mahkum edilmiş ve bu ezilmeye alışmış ve susmuş bir ailenin hikayesini anlatıyor. Almanya ülkesinin Berlin şehrinde yaşanmış bir aşk hikayesi ile okurlarını muhteşem bir okuma ziyafetine davet etmiş. Alacak kişilerin daha fazla beklemeyip biran önce temin edip okumaya başlamalarını acizane bir önerim olarak kabul edin.

Gençlik yıllarında gittiği Almanya’da bir resim galerisinde rastladığı Kürk Mantolu Madonna tablosu Raif ‘in amaçsız geçen hayatını apansızca değiştiriverir. Daha önce hiç tatmadığı duygular onu bu suretin peşinde sürüklerken, kader bir Berlin akşamında gerçeğiyle de tanıştıracaktır: Maria Puder.

Bu kadının resmini gördüğüm andan beri geçen birkaç hafta içinde, ömrümün bütün senelerinden daha çok yaşadığımı hissediyordum. Her günüm, her saatim, uyuduğum zamanlar bile dopdoluydu. Bana sadece yorgunluk veren uzuvlarımın değil, ruhumun da yaşamaya başladığını, içimde, haberim olmadan bekleşen üstü örtülü derin tarafların da birdenbire meydana çıkarak bana fevkalade cazip, kıymetli manzaralar arz ettiklerini görüyordum.

Hikâyenin bu bölümünde Sabahattin Ali’nin mükemmel bir tasvirle Maria Puder’i adeta resmedişine şahit oluyoruz. Bir ressam ve kabare şarkıcısı olan Maria, hem tavırları hem de fikirleriyle nev-i şahsına münhasır zor bir kadındır. Ama Maria’nın erkeklere karşı olan katı düşüncelerine rağmen Raif, sevgisiyle ve sabrıyla onu sert kabuğundan, usulca kırarak çıkartıverir.

“Şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum!” dedi. “Bu eksik sana değil, bana ait… Bende inanmak noksanmış… Beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için, sana aşık olmadığımı zannediyormuşum… Bunu şimdi anlıyorum. Demek ki, insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar… Ama şimdi inanıyorum… Sen beni inandırdın… Seni seviyorum… Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum… Seni istiyorum… İçimde müthiş bir arzu var…”

Maria ve Raif’in bundan sonra yaşadıkları, okuyucuyu bu deruni sevdanın tufanlarca yitip gidişine tanıklık ettirse de, onu, kitabı bitirdiğinde başucuna bırakıp orada yerini sabitlemesinden alıkoyamıyor.

Sabahattin Ali, gerçek Maria Puder’le yaşadığı aşkın ne kadarını bu hikâyesinde anlattı bilmiyoruz. Ama yurtdışına çıkmak isterken Bulgaristan sınırına yakın bir yerde öldürüldüğünde, üzerinden “Maria Puder öyle ölmedi” yazılı bir not çıktığı söylenmektedir.

Kürk Mantolu Madonna, mükemmel betimlemelerle bezenmiş, okuyucuyu içine çekip saran haliyle de efsunlu, yürekte kağıt kesiği bir başyapıt.

Kitabın Künyesi

Adı: Kürk Mantolu Madonna

Yazarı: Sabahattin Ali

Yayınevi: YKY

1.Baskı Yılı: 1998

Sayfa Sayısı: 163

ISBN: 978-975-363-802-7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir