Son On Beş Dakika Kitap Özeti

Yeni yıla girdik, kitapçılardan kitaplar alınmaya ve bunlara göre de kitap istatikleri oluşmaya başladı. 2012 en çok okunan kitaplar listesinin ilk 10 sırasına giren kitaplar arasında ” Son On Beş Dakika ” Kitabı da girmiş bulunmakta. Bizde ziyaretçilerimiz için bu kitabı hem tanıtalım hem de özetini verelim dedik.

Kitabın bir bölümünden alıntı;

Günlerdir; o iki beyaz gömleklinin hikâyesine tanık olan kaç kişiydik, bunu düşündüm. Tanıkların her birinin hikâyesini düşündüm. İçimizden biri bu ölümü çağırmış olabilir mi diye düşündüm.
Zühal’e anlatabilseydim, ölüm üzerine düşünmemin, okumamın sebebi Nermin’i çok özlemek ile alakalı değil. İçimdeki boşluk ile alakalı. Ve bu boşluk bir kadından arta kalan boşluk değil. Belki bir kadının doldurması gerekirken doldurmadığı boşluk.

Kim kendi hikâyesini tam olarak bilebiliyor ki! Her anlatışımızda değişen bir şey hikâyelerimiz. Değişirken aynı kalan üstelik. Sır da burada gizli ya. Onca değişikliğe rağmen aynı kalan nedir? Yaşlanırken ve yaralanırken korumaya çalıştığımız şey nedir?

Karşıma çıkan bütün kadınların sadece benim yükümü azaltmak gibi bir görevi olduğu duygusundan kurtulmam gerekiyor.

Kadınlar hayatı düzeltmek isterken çok yaralanıyor. Erkekler fragmanların içinde yaşamak istiyor. Kabataslak bir özet. Fazla katmanlı olmayan. Bir hikâyenin bütünlüğü erkeklere fazlasıyla ağır, fazlasıyla sıkıcı geliyor. Makineleri tamir edebilen erkekler, yazık ki hayatı tamir edemiyor. Onun için erkekler hayatı bozma haklarının hiç olmadığını bilerek yaşamalı.

Kitap hakkındaki düşüncelerim;

Son On Beş Dakika kitabının yazarı olan Fatma Barbarosoğlu’nun kaleme aldığı kitabı siz okurların seveceğine ve kitabı kısa sürede bitirip yazarın başka kitaplarını da aratacağınıza da inanıyorum. Kitap sizleri sevdiklerinize ve kendinize bir kaç adım daha fazla yaklaştıracak hayatta farkedemediğiniz bazı şeylerin farkına varacaksınız.

Kitap hakkında bilgiler;

Kitabın Yayın Yılı: 2011
Kitabın Sayfası: 232
Kitabın Kağıt Kalitesi: 13,5×21 cm ve Karton Kapak
Kitabın ISBN: 9759963033
Kitabın Dili: TÜRKÇE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir