Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

63229-Turkiyenin-Yakin-TarihiTürkiye’de Osmanlı tarihi hakkında bilgiler edinen uzmanlardan biri olan İlber Ortaylı bu sefer kalemini Türkiye’nin yakın tarihine çeviriyor.

Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar Türkiyenin geçirdiği evrimler, darbeler, farklı devirleri, Anayasa tarihimizden darbelere, tek parti devrinden Avrupa Birliği girişimlerimize, Ortadoğu’da yeni bir misyon edinen Türkiye’den mirasına sahip çıkmayan yeni nesil gençliğe kadar İlber Ortaylı Cumhuriyet’in ilk 90 yılını bizlere anlatıyor.. Geçmişle geleceği aynı sanıp bir arada düşünmek tartışmak. Aslında bu tartışma farklı açıdan ve farklı yollarla yapılsa da her kişinin alışkanlıklarından biridir.

Türkiye’nin Yakın Tarihi, bu tartışmanın bir unsuru ve 20.yüzyıl tarihimiz için genel bir giriş.

Arka Kapak

“Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.”

“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni…”

 

“Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir.”

“1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar Dünya Savaşı’ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı’na ihtiyatla yaklaşılmıştı.”

 

“6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır.”

 

“Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir