Ali Baba ve Kırk Haramiler

Uzun yıllar önce uzak bir ülkenin fakir bölgesinde Ali baba isimli bir oduncu yaşıyormuş. Bu oduncu evinin ihtiyaçlarını ormanda odun kesip pazarda satarak karşılarmış. Günlerden bir gün yine odun kesmeye ormana gitmiş. Yolda giderken birden karşıdan gelen 40 haramiler i görmüş. Bu haramiler çok kötüymüş herkezden altın çalar kervanlara saldırır keser biçerlermiş. Ali baba korkup hemen bir ağacın arkasına saklanmış. Kırk haramiler gelip ali baba nın saklandığı ağacın önünde durup bir mağraya doğru bakarak açıl susam açıl diye bağırmışlar. Mağranın önündeki taşlar birden açılmış ve haramiler atlarındaki altınlar ile birlikte içeriye girmişler. Bizim Ali Baba ‘da arkalarından gidip Açıl Susam Açıl demiş ve girmiş içeriye 1 çuval altın alıp eşşeğine yüklemiş ve evine gitmiş.

Altınların ne kadar olduğunu saymak için komuşusu kasımdan bir tas istemiş kasım kötü kalbiyle acaba ne ölçecek diye tasın altına hamur yapıştırmış. Tas geri gelince hemen tasın altındaki hamur’a bakmış birde ne görsün altın varmış. Hemen evine gidip Ali Baba ‘dan zorla nereden bulduğunu öğrenmiş. Sonra gidip kırk haramilerin mağrasından altınları almaya gitmiş ama 40 haramiler bunu yakalayıp orada öldürmüşler.

Haramilerin başı bu adam bizim mağramızı başkasından öğrenmiştir deyip araştırmaya başlamışlar bir süre sonra Ali Babayı öğrenmişler. İlk önce Haramilerden birisi Ali babanın kapısına işaret koymuş ertesi gün gelince şehirdeki tüm kapılarda işareti görünce şaşırmışlar. Bu seferde 40 Haramilerin başı zeytinyağı satıcısıyım diyerek Ali Babaya misafir olarak gelmiş yanında da 40 tane küp her bir küpün içinde 1 tane adamı varmış. Gece olmuş haramiler konuşurken Ali Babanın karısı duymuş ve her küpün içine kızgın yağ dökerek öldürmüşler. Koşarak ülkenin askerine haber vermişler ve Haramilerin başını oracıkta yakalamışlar. Böylece Ali baba zengin ve mutlu olarak yaşamaya devam etmiş.

“Ali Baba ve Kırk Haramiler” üzerine 31 yorum

  1. cok kisada olsa cok guzel cunku bu masaldan ders alacak cok para duskunu insalar var ama ne yaziki bu konuda ders verecek bir ogretmen yok cunku hayata kim ben para duskunuyum desede her insan oglu paraya muhtactir no mony no live anlami para yok hayat yok

  2. Keske masali yazarken, dilbilgisi kurallarina da gerekli ozeni gosterseydiniz.Ornek vermek gerekirse “herkez” degil “herkes”dir. “eşek” tek “ş” ile yazilir. Ozel isimler buyuk harfle baslar “Kasım”, gibi. Bir de masalin souna dogru neden tum kapilarda isaret var, bir aciklama yok. Cocuklarin bu masaldan ogrenecekleri seyler arasinda bu yanlislar olmaz umarim.

  3. biz okulda onu komplesini yazıcaz. bende tabiii yazcamm çoook ama 4-5 sayfa sürür bu yahaaaaaa öf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir