Bezelye Prenses

Uzun zaman önce büyük bir krallığın yakışıklı bir prensi varmış, bu prens biran önce bir prenses ile evlenmek istiyormuş. Tüm dünyayı karış karış gezmiş gezmesine ama istediği gibi bir prenses bulamamış. Üzgün bir şekilde ülkesine geri dönen prenses odasına çekilmiş. Gece olmuş şiddetli bir fırtına ile gök gürültüleri başlamış. Sarayın kapısı çalınmış birden hizmetkarlardan biri gidip kapıyı açmış, bir de ne görsün karşısında sırılsıklam ıslanmış bir kız. Hizmetkar bu kızı içeri alınca kim olduğunu sormuş. Kız prenses olduğunu söylemiş. Hizmetkar yukarı çıkıp krala olup bitenleri anlatırken kraliçe de duymuş. Kraliçe içinden ” görelim bakalım gerçekten bir prenses mi ” demiş.

Kraliçe hiç vakit geçirmeden kızın yatacağı odaya gidip bezelye koymuş, bu bezelyenin üzerine yirmi tane yatak bu yatakların üzerine de yirmi tane kaz tüyünden yapılmış örtü sertirtmiş. Gece olmuş prensesin çok uykusu gelmiş ve yatmak istediğini sölemiş. Kralda yatacağı odayı göstermesi için hizmetkar’a emretmiş. Hizmetkar göstermiş ve prenses o yatağa yatmış. Sabah olmuş kıza gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

Prenses çok korktuğunu bütün gece gözünü bile kırpamadığını tüm gece yatakdan rahatsız olduğunu sölemiş. Kraliçe bunu duyunca o kadar yatak ve örtünün altındaki bezelyeyi hissedecek kadar narin ve hassas olduğunu anlamış ve bu narinlikteki birinin ancak prenses olacağını anlamış.

Kraliçe hemen oğluna bu prensesten bahsedip gerçek bir prenses olduğunu anlatmış. Prens bu habere sevinip hemen tanışmış ve bir süre sonra prenses ile evlenmişler. O bezelye tanesinide bir müzeye koymuşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir