Çocuklar için Hikaye ve Masal Okumanın Önemi

Masal Okuma Alışkanlığı Neden Önemlidir?

Bireylerin gelişim dönemlerindeki en kritik dönem çocukluk dönemdir. Kimi çocuklar gerçekten iyi bir eğitim alarak yaşamlarını sürdürürken, kimi çocuklar ise çok zor şartlar altında yaşamaktadır. Zor veya kolay şartlar fark etmeden çocuklar için okunan masallar çocukları başka bir dünyaya götürerek onları mutlu etmektedir. Düşler dünasında kendileri için yeni bir dünya yaratırlar ve o umutla mutlu olurlar. Çocuklar için masal okuma, onlar için bir umut ve mutluluk kaynağıdır. Özellikle zor şartlarda yaşayan birisi için masalın önemi gittikçe artmaktadır.

Yakın tarihimize baktığımızda veya çevremize baktığımızda birçok örnek bulunuyor. Zor şartlarda olsa bile çok iyi yerlere gelen bireyler var. Bunların buralara gelmesindeki en büyük etken ise umut ve hayallerinin peşinde koşma gücüdür. Siz bunları çocuklarınıza vermezseniz onlardan büyük bir şey olmasını beklememelisiniz. Bu yüzden eğer siz veremiyorsanız masallar verecektir. Bundan dolayı masal alıp okumanız çocukların gelişmesine katkı sağlayacak ve daha iyi bir şekilde beyinlerini, düşüncelerini ve kendilerini geliştireceklerdir.

Günümüzde teknoloji gelişmesiyle her çocuğun elinde tablet, telefon ve evlerde televizyonlarda çizgi filmler olduğundan dolayı gelişimleri geriliyor ve masalların yeri raflara kaldırılıyor. Bunların olmaması için düzenli bir plan ile çocuklarınıza masal okumanız ya da okutmanız gerekiyor. Aksi halde televizyondaki zararlı programlar çocukların gelişmesini engelleyeceği gibi onların hayal güçlerini de kısıtlayacaktır.

Masallar sayesinde iyiyi, doğruyu, kötüyü ve yanlışı bilerek her zaman iyilerin kazandığını da görmeleri onların ileride nasıl birer birey olacaklarına temel atacaktır. Basit gibi görünen masallar küçük bireylerin gelişmesinde çok büyük roller oynamaktadır. Özellikle Türk çocukları için Keloğlan masalları okumalarını tavsiye ederiz. Masallar sayesinde çocuklar üzerinde sosyal, duygusal, zihinsel, iletişim, dinleme, anlama ve konuşma becerileri gelişerek telefon, tablet yerine masallardaki gibi dışarıda arkadaşları ile oynamak ister. Masal okuyacağınız zaman uyku vaktinde okumanız daha iyi düşler görmesine sebebiyet verecektir. Ve çocuklarınızın istediği hikayeleri 10 kere de olsa okumalı ve sabır etmelisiniz.

Çocuklar için dünya klasik masallarını okutmak isterseniz Hans Christian Andersen masalları oldukça eğitici masallardır. Çocuklarınız bu masalları okurken veya dinlerken kesinlikle sıkılmayacaklardır. Masal sitemizde yüzlerce masal okunmayı bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir