En Güzel Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri

Çocuk Masallarının ve Çocuk Hikayelerinin Önemi

Masallar geçmişten günümüze kadar çocuklara kültür aktarımında önemli bir yol oynamıştır. Birçok önemli etkileri ve gelişimlerine katlılar sağlamaktadır. Masal dinleyen ya da okuyan bir bireyin en önemli gelişimi hayal gücüdür. Hayal gücü geniş olması ileride ufku geniş olmasına sebep olacaktır. Özellikle masallar ve masal içinde olaylar sayesinde küçük bir birey neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayacak ve neyin kötü neyin iyi olduğunu da bilecektir. Yapılan yanlışlardan dolayı masal karakterlerin nasıl pişman olduklarını gördüklerinde kendileri de bu pişmanlıkları yaşamamak için o tür hataları yapmamayı öğrenecektir.

Masallarda öğretilen iyi, doğru, yanlış ve kötü durumlarda her zaman kimleri kazandığını görmesi de ona göre iyi mi kötü mü bir birey olacağını düşünmesini sağlayacaktır. Her zaman iyilerin kazandığı çocuk masallarında küçük bireyler iyiliğin ne kadar güzel olduğunu ve insanları ne kadar mutlu ettiğini de görmesi her zaman iyi olmasına neden olacaktır.

Bilhassa masallarda kız çocukları dişi karakterlerle, erkek çocukları ise erkek karakterler ile bütünleşerek hayal kurarlar. Örneğin kızlar daha çok Külkedisi ile özdeşleşir, erkekler Keloğlan ile. Yapılan iyilik ve güzellikleri örnek alarak hareket eder. Buna göre gelecekte nasıl bir birey olacağını düşünmenin alt yapısını oluşturur. Her ne kadar 5 – 6 yaşlarındaki bireyler masalların gerçek olmadığını düşünmeseler de hayal güçlerine kapılarak bende böyle birisi olmak istiyorum, böyle iyi olmak istiyorum, yardım etmek istiyorum gibi düşüncelere kapılır. Zaten masalların gerçek olmadığını ilk baştaki “bir varmış bir yokmuş” sözlerinden anlamaktadırlar.

Dünya masalları arasında kabul edilen La fontaine masalları nam-ı diğer la fonten masalları da okunmaya değer masallardır. Bu etkilerin yanı sıra en çok etkisi ve avantajı olan masalların okuyan ile dinleyen arasındaki bağdır. İlgi ve alaka arttıkça masallar sayesinde bu aradaki bağ kuvvetlenir ve çocuklar daha fazla yakın olur. Bu sayede çocuklarınız ile aranızdaki ilişkilerinizi güçlendirmiş olursunuz.

“En Güzel Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir