Korkak Kral

Uzun yıllar önce dünyanın diğer ucunda iki tane birbirine komuşu iki tane kral yaşarmış. Birisi çok korkak diğeri ise çok cesurmuş. Bu iki kralde birbirinden nefret ederlermiş. Devamlı kavga eder ve savaşırlarmış. Ama cesur kralın askeri ve silahı korkak kraldan daha fazlaymış. Bu yüzden Korkak kral hep üzülür ve yenilirmiş. Her yenildiğinde daha fazla üzülürmüş korkak kral. Bir gün yine üzgün şekilde yatağına uzanırken korkak kral uykuya dalmış. Rüyasında bir derenin kenarında oturuyormuş. Suyun ve kuşların sesini dinliyormuş. Sular kayalara çarptıkca hiç aldırmadan, aksamadan, durmadan akıyormuş. Sürekli yeni bir yer bularak geçiyormuş su kayalardan. Korkak kral bunları seyrederken, ak sakallı nur yüzlü dede görünmüş ve ses vermiş.

– Oğul demiş, neyin var söyle. Neden böyle dalgın duruyorsun?
– Buyrun oturun efendim demiş. Korkak kral ve daha sonra derdini bir bir anlatmış. Nur sakallı dede;

– İlk önce kendine güven duy, İnsanların güçlü oluşuna aldırma. Yüreğindeki korkuyu sürgün et İnançla çık düşmanın karşısına. Orduna da söyle korkmasınlar, Çünkü kalplerdeki korku Mücadele etmeyi öldürür. Başaramamak korkusu insanda başarının en büyük düşmanıdır bunu sakın unutma, demiş. Su damlası azimle deler bir kayayı onun sertliğini düşünseydi damla asla delemezdi kaya parçasını. Sen de bir damla su misali, kararlı ol düşman karşısında Korkak kral gözünü açtığında Güneş doğmuştu ülkesinde. Kendisi de karar vermiş o anda Bir damla su parçası olmaya. Askerlerine anlatmış rüyasını onlara da güç gelmiş inançla. Kendilerindeki gücü önemsemişler Güçlü kralın karşına çıkmışlar. Gururla duruyormuş güçlü kral Ovayı kaplayan ordusunun başında. Bir kahkaha patlatmış Korkak kralı görünce orada. Yine mi yenilmek istiyorsun , Gününü göstereceğim sana demiş. Korkak kral askerlerini düzerken Yerlerini değiştirmiş bu sefer.

Hepsi farklı bir insan olmuş sanki, O güne kadar korkarken savaşmaktan Krallarının rüyasındaki nur dedenin O gizemli güçlü sözleriyle Yüreklerindeki gücü fark etmişler. Hepsi birer aslan gibi dik durarak, Güçlü karalın ordusunun karşısında Canla başla savaşmışlar korkmadan. Neye uğradıklarını şaşırmış bir şekilde Darmadağın olmuş güçlü kralın ordusu. İçlerindeki korkuymuş asıl düşmanları onu yenince inançla Güçlü kralın ordusu küçülmüş gözlerinde. Galibiyet ve başarının, Hiç de zor olmadığını anlamışlar. O gece doyasıya eğlenmişler güzelce. Korkaklığı yenmeyi kutlamışlar. Sonra da huzur içinde yataklarında Güzel bir uykuya almışlar.Yenince insan içindeki korkuyu, Başaramayacağı şey yokmuş, Bunu da öğrenmişler böylece. Rüyalarında tekrar tekrar yaşamışlar Yaşadıkları bu güzel galibiyeti.

Seyit Uzun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir