Minik Serçe

Avcının biri uzak diyarlardaki orman da avlanırken kuş avlamak için bir tuzak kurmuş. Avcıda bir köşeye gizlenip beklemeye başlamış. Saatler sonra tuzağa ufak bir kuş yakalanmış. Avcı koşarak kuşu eline almış ve şaşırmış. Eline aldığı minik kuş konuşabiliyormuş. Kuş avcıya konuşmaya başlamış;

– Ey avcı, sen o kadar deve, koyun, inek yedin doymadın. Benim minicik etimle mi doyacaksın.. Ama beni bırakırsan sana 3 tane öğüt veririm. Bu öğütler sana daha yararlı olur. Bu öğütleri 3 ayrı yerde söyleyeceğim. Birincisini elinde, ikincisini şurdaki ağacın yanında, üçüncüsünü ise dala konup söyleyeceğim.  Bu öğütleri tutarsan ömrünün sonuna kadar mutlu olursun.. demiş.

Avcı şaşkınmış ama bu teklifide beğenmiş. Zaten kuş çok küçükmüş, doymayacağının farkında olduğu için bir şans vereyim diye düşünmüş ve teklifini kabul etmiş.

– Birinci öğütümü elinde veriyorum; Olmayacak bir şeye sakın inanma, demiş ve ağacın yanına uçmuş.

– İkinci öğütümüde burada ağacın yanında veriyorum; Elinden kaçırdığın fırsatlara hiçbir zaman üzülme demiş ve ağacın dalına konmuş..

Kuş, rahat bir nefes alarak konuşmasına devam etmiş; Eğer beni elinden kaçırmayıp kesseydin, boğazımda bulunan inciyi bulurdun ve çocukların bile bu zenginlikle rahat ederdi demiş..

Avcı, dahada şaşkınlık içinde EYVAH! Kaçırdım diyerek üzülmeye başlamış… Kuş avcının bu halini görünce;

– Hey Avcı!, kendine gel ben sana daha yeni ne dedim. Elinden kaçırdığın fırsatlara üzülme demedim mi sen beni anlamadın mı demiş. Sonra sana ilk öğütümüde söylemiştim sakın olmayacak birşeye inanma diye, kendim bile 250 gr. gelmezken nasıl gursağımda 250 gr. inci bulunur? demiş.. Avcı bunları duyunca kendine gelerek söze başlamış;

– Ey kuş peki 3. öğüt neydi onuda söyle ve öyle git demiş.

Kuş gülerek yeniden konuşmaya başlamış;

– Sana hayret ediyorum avcı, sanki ilk 2 öğütümü tuttun’da 3. öğütümü istiyorsun.. demiş ve uçarak gözden kaybolmuş..

“Minik Serçe” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir