Tarla Kuşu ıle Yavruları

Uzun zaman önce bir tarla kuşu yaşarmış, ormanın içinde bir yuva yapmış kendine. Tarla kuşu, yuvasında çocuklarının yumurtadan çıkmasını beklermiş. Bir gün ansızın çıkmışlar yumurtadan. Çıkmışlar çıkmasına ama yavrular uçamıyormuş. Anne olan tarla kuşu bu olaya çok üzülüyormuş. Yiyeceklerini bulmaya giderken çocuklarına sık sık şu uyarıyı yaparmış;
“Aman yavrularım gözünüzü dört açın.Yarın tarla sahibi gelince kulak verip dinleyin.Ne konuştuklarını öğrenin.Biz de ona göre davranalım..”

Tarla kuşu gidince, tıpki söylediği gibi tarla sahibi ve oğlu gelmiş.Oğluna dönüp : “Tamam , buğdaylar olgunlaşmış.Bugün git komşulara haber ver.Babam ekinleri biçmek için sizleri imeceye çağırıyor, de .Yarın erkenden orakları alsın gelsinler.” demiş.

Tarlakuşu yuvasına dönünce yavrularının telaş içinde olduğunu görmüş. “Ne oldu? Çiftçi . neler söyledi” diye sormuş.”Komşularına haber verdi. Yarın sabah yardıma gelmelerini söyledi.”

Tarlakuşu : “Öyleyse hiç korkmayın” demiş. “Yer değiştirmemiz için daha vakit var. Yarın gene dinleyin bakalım ne konuşacaklar?”

Ertesi gün tarla kuşu gene yiyecek toplamaya gitmiş. Tarla sahibi gene oğluyla birlikte gelmiş. “Ekinler çok olmuş.Artık bu halde bekletemeyiz.Gördün mü komşuların bize ettiğini? Git bari akrabalara haber ver , yarın sabah erkenden burada olsunlar.”

Yavrular bu defa daha çok korkmuşlar.Anneleri gelince herşeyi anlatmışlar.Tarlakuşu gene aldırmamış. “Siz rahatınıza bakın” demiş.Yemlerini yiyip uyumuşlar..

Ertesi gün tarlakuşu gene gün doğmadan yiyecek toplamak için yola çıkmış.Bir süre sonra çiftçi oğlu ile gelmiş.Gelip gidenin . olmadığını görünce oğluna dönmüş:
“Biz hata ettik oğlum,” demiş. “Komşuya, akrabaya güvenmeyecektik.Dostun akrabanın da en iyisi insanın kendisidir oğlum, bunu hiç unutma.Yarın çoluk çocuk orakları alıp işe kendimiz girişelim.Ne zaman biterse bitsin.İşin en iyisi bu.” demiş.
Akşam yuvasına dönen tarlakuşu bu haberi alınca : “Şimdi iş ciddi.Hemen açalım kanatları” demiş. Yavrularını peşine takıp terketmiş yuvasını.
Hani ne derler insanın dostu da kendisidir, düşmanı da. İnsan önce kendine güvenmeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir