Harf bulma oyunlar ve Alfabe oyunları

Çocukların ilk okul çağlarında en önemli öğrenim kaynağı oyunlardır. Çocuklarımıza hem eğlenirken hem öğretmeyi oyunlarla sağlayabiliriz sadece. Bu yüzden harf bulma oyunları ile onlara bir alfabeyi öğretebilirsiniz.

Oyunlar en eğlenceli vakit geçirdiğimiz anların başında gelir kuşkusuz. İş, okul, dershane, çocuklar derken yoğun bir koşturmacanın içinde buluruz kendimizi günlük yaşantımızda. Bu yoğun tempoda aralara sıkıştırılan oyunlar ise ağrı kesici ilaç gibi gelir bizlere.

Son zamanlarda en çok tercih edilen oyunların başında ise Türkçe harf oyunları geliyor. Türkçe harf bulma oyunlarında resimlerin içersinde ki gizlenmiş harfleri buluyorsunuz. Yemyeşil ormanlardan, muhteşem manzaralardan tutunda, birbirinden esrarengiz resimlerin içerisine gizlenmiş harfleri bulmak günlük stresten bir nebze de olsa uzaklaştırıyor bizleri.

Harf bulma oyunları büyükler için hoşca vakit geçirmeye yarayan tarzda bir oyun olsa da çocuklar için bunun yanında öğretici bir yönü de mevcut. Özellikle eğitim öğretim hayatının başında olan çocuklar için harf oyunu tam bir eğim seti niteliğinde. Harf oyunları çocukların hafızasında bir örnekleme oluşturarak harflerin daha kolay öğrenilmesini sağlıyor. Çocuklar için geliştirilen bu oyunların bir diğer çeşidi ise Türkçe harf öğrenme oyunları. Eğitici oyunlar kategorisinin üst sıralarında yer alan bu oyun alfabeyi yeni öğrenen çocuklar için yardımcı kaynak niteliğinde. Birçok farklı tipi olan bu oyunun çocuklar tarafından en beğenilen türü ise üzerinize gelen balonlarda yazılı bulunan harfleri klavyeden girerek oynanan uçak oyunu. Çocuklar bu oyunda hem eğlenceli vakit geçirirken hem de harfleri öğreniyorlar.

Harf bulma oyunları ebeyvnler tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Eğitim çağının en zor safhası olan alfabe öğrenme sürecinde çocuklarımızın alfabe oyunları ve abcd harf oyunları oynamasıyla bu zorlu süreci atlatmalarında yardımcı olmaya çalışmak ve bu karışımda bizimde katkımız olduğunu bilmek rahat hissettiriyor insanı. Hem öğretmenlerin hem de ebevynlerin en büyük yardımcısı durumunda. Öğretmen – Ebevyn kontrolü altında bilinçli bir program eşliğinde takip edilmesi gereken harf öğrenme oyunlarında özellikle oyun süresini iyi ayarlamak gerekiyor.

harf bulmaca birçok çocuk gelişim programında da tavsiye ediliyor. Yapılan araştırmalar bu tarz oyunların çocukların eğitimine katkı sağladığını ortaya koyarken, oyun üreticileri birbiri ardına bu oyunların yenisini üretiyor.

Sizlere tavsiye edeceğimi harf oyunu sitemi; http://www.harfoyunlari.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir